Schifferdecker Dániel

Született
Születési hely
Szánk
Egyéb ismert név
Hajósi Dániel
Elhalt
Elhalálozás helye
Várpalota
Temetési hely
Várpalota
Életút
Életéről kevés információ áll rendelkezésre. 1817. február 1-jén került a kecskeméti evangélikus elemi iskola élére. Hármas követelményt állított a diákok elé: jó természet és erkölcs, szorgalom, valamint a büntetések elfogadása. Alapos felkészültségű, szigoráról elhíresült oktató volt, akit a testi fenyítések és egyéb fegyelmi vétségek miatt az egyházközség többször megrótt, sőt eltávolítása is felmerült. 1823-tól iskolája egyre népszerűbbé vált az országban, bevezette a latin nyelv oktatását, elősegítve ezzel a diákok továbbtanulását. Petőfi 1828. május 10-től három évig volt az iskola tanulója, az eddig feltárt források alapján ő nem panaszkodott az oktatási intézményre vagy az ott alkalmazott módszerekre. Schifferdecker 1831-es tanév végétől, betegségére hivatkozva, visszavonult a tanítástól, hiába próbálta az egyházközség és annak gondnoka, Hruz Mihály marasztalni. Várpalotára költözött, vendéglátással, gyapjú- és borkereskedéssel foglalkozott. Gömöry Terézt vette feleségül. Vélhetően üzleti kapcsolatban állt Petrovics Istvánnal, és jó viszonyt ápolt az ifj. Petrovics Istvánnal, aki kétsoros epigrammát írt hozzá.
Irodalmi ajánló
Osztovits Szabolcs: "Sors, nyiss nekem tért" - Petőfi Sándor életének krónikája. Bp. 2022. 152. old.
Levéltári anyag
HU-MNL-BKML-XIV.50.-1.-48.
Schifferdecker Dániel tanító feljegyzése a Petrovics Sándor után május 1-jén beszedett 5 forint tandíjról. Kelt: Kecskemét, 1829. Őrzőhely: Magyar Nemzeti Levéltár.
-
HU-MNL-BKML-IV.1504.c.-I.-28.-1841.-2.-31.
Tudósítás Gömöry János és neje, Hajósi Terézia ingó javainak Hajósi (Schifferdecker) Dániel részére történt átadásáról. Kelt: Kecskemét, 1841.04.15. Őrzőhely: Magyar Nemzeti Levéltár.
-
0
0
0