Nagy Károly
Született
Születési hely
Szabadszállás
Elhalt
Elhalálozás helye
Szabadszállás
Temetési hely
Szabadszállás, Református temető
Nemzeti sírkert védett
nem
Életút
Apja Nagy Sámuel, aki ötven éven keresztül a helyi református egyház lelkésze, majd főesperese volt, anyja a fülöpszállási Pap Julianna. 1841-ben vette feleségül Vargha Zsuzsannát, akitől Sámuel fia született. Nagy Károly ügyvéd és városi főjegyzőként dolgozott Kiskunlacházán, később kerületi tisztviselő volt. Az 1848-as országos képviselő-választás előtt a Szabadszálláson elrendelt tisztújítás elnökeként ténykedett. Petőfivel szemben ő győzött a választáson. Sajtóhadjárat indult ellene, sőt a párbaj lehetősége is felmerült. Nagy Károly a Nemzetgyűlésben az ellenzékhez tartozott, követte Kossuthot Debrecenbe, részt vett a trónfosztáson. A szabadságharc leverése után elfogták, börtönbe került. A kerülete nem hagyta cserben, kérelmezték a szabadon bocsátását. 1849 decemberében szabadult, és hazatért Szabadszállásra. Korai halálának oka „májgyulladás és sárgaság” volt, de rokonai szerint öngyilkosságot követett el.
Irodalmi ajánló
Osztovits Szabolcs: "Sors, nyiss nekem tért" - Petőfi Sándor életének krónikája. Bp. 2022. 214. old.
Levéltári anyag
HU-MNL-JNSZML-IV.1.b.- Fasc. 4. 1555/1842.
Nagy Károly válasza a vele szemben a fülöpszállási Mészáros István özvegye által felhozott vádakra. Az özvegy jogi tanácsért fordult az ügyvédhez és szerinte a Nagy Károly a neki odaadott iratokat nem adta vissza, hanem kiadta azokat az özvegy perbeli ellenfelének. Nagy Károly az özvegy vádjait cáfolta. Kelt: 1842. Őrzőhely: Magyar Nemzeti Levéltár.
-
HU-MNL-JNSZML-IV.1.a. (Közgyűlési jegyzőkönyv 57/1846.)
A Jászkun Kerület időszaki tisztválasztásáról készült bejegyzés, mely szerint a Kiskun Kerület második biztosi hivatalára megválasztották Nagy Károlyt. Kelt: 1846.02.09. Őrzőhely: Magyar Nemzeti Levéltár.
-
HU-MNL-BKML-V.376.a.-II.-1.-C-5.-D-96.
Balajthy Vendel nádori táblabíró és Nagy Károly biztos urak jelentésének másolata néhai Csíkos Zsuzsanna jogtalan végrendeletének érvénytelenítéséről. Szabadszállás, 1847. február 22. A jelentés után szintén másolatban olvasható a Jász-Kun kerületek Jászberényben, 1847. március 5-én tartott közgyűlésének 603. számú végzése, amely elrendeli a végrendelet megsemmisítését. Kelt: 1847. Őrzőhely: Magyar Nemzeti Levéltár.
-
HU-MNL-BKML-V.376.a.-II.-1.-C-5.-A-26.
A Kiskun kerület választási jegyzőkönyve, amely Petőfi Sándor elüldözése után, a költő indulási szándékának és jelöltetésének említése nélkül, illetve az (ál)jelöltek visszalépése után kihirdeti Nagy Károly egyhangú választási győzelmét az 1848-as népképviseleti országgyűlési követválasztáson. A jegyzőkönyv igazolja, hogy Petőfi jelöltetésének akadályoztatásával kihasználták azt a választási törvény adta jogi kiskaput, mely alapján szavazás nélkül is megválasztható egy jelölt, ha a választók a személyében közakarattal megnyugodnak. Kelt: Szabadszállás, 1848.06.15. Őrzőhely: Magyar Nemzeti Levéltár.
-
HU-MNL-BKML-XV.11.-I.-106.-1.
Petőfi Sándor levele Bacsó János fülöpszállási református segédlelkésznek, amelyben először elmélkedik a népről és a népért való lankadatlan fáradozásról, majd előadja a meghiúsult, Nagy Károllyal vívni kívánt pisztolybárbaj történetét, és végül lemond az országgyűlési követség esélyéről. Kelt: Pest, 1848.07.16. Őrzőhely: Magyar Nemzeti Levéltár.
-