Bem József

Született
Születési hely
Tarnów
Egyéb ismert név
Józef Zachariasz Bem, Murád
Elhalt
Elhalálozás helye
Aleppó
Temetési hely
Tarnow (Lengyelország)
Nemzeti sírkert védett
nem
Életút
Sziléziai eredetű lengyel nemesi család leszármazottja volt, apja Andreas Bem ügyvéd. Tanulmányait Krakkóban, majd a varsói katonai akadémián végezte. Napóleon francia császár 1812-es oroszországi hadjáratában tüzérhadnagyként vett részt. Gdańsk védelméért Francia Becsületrenddel tüntették ki. 1815-ben belépett az orosz fennhatóság alatt álló Kongresszusi Lengyelország (Lengyel Királyság) hadseregébe. Tüzérszázadosként igyekezett elsajátítani kora műszaki ismereteit, 1819-ben a varsói tüzériskola tanára lett. A kor rakétafegyverének számító röppentyűk tökéletesítésével is foglalkozott. I. Sándor cár halála után az orosz–lengyel szolgálatot elhagyta, ezt követően részt vett a novemberi felkelésben. 1831 elején – őrnagyként – egy lovasüteg parancsnoka lett, majd hamarosan tábornokká léptették elő. A lengyel szabadságharc bukása után megszervezte, hogy a nagy emigráció (Wielka Emigracja) keretében a felkelésben részt vett 5000 fő Franciaországba meneküljön, és maga is Párizsba emigrált. Itt megírta emlékiratait A lengyelországi nemzeti felkelésről címmel. Az 1848. októberi felkelés idején Bécs védelmének irányítója volt. November 3-án jelentkezett Kossuthnál. November 10-én egy lengyel emigráns merényletet követett el ellene, ekkor megsérült az arcán. November 22-től honvéd vezérőrnaggyá, decembertől a felső-erdélyi csapatok főparancsnokává léptették elő. 1849. április 3-tól altábornaggyá nevezték ki. Petőfi 1849 januárjában Kossuthtól kérette át magát Bem erdélyi seregéhez. Január 25-én találkoztak. Az apa-fiú kapcsolat kialakulásához Teleki Sándor is hozzájárult, aki előzetesen a legnagyobb élő magyar költőként mutatta be barátját. A kivételes szigoráról ismert Bem Petőfivel szemben elnézően viselkedett, óvta a harcoktól, maga mellé vette, őrnagynak nevezte ki és kitüntette. Petőfi utolsó útja is hozzá vezetett. Bem a szabadságharc bukása után, 1849. augusztus 23-án Törökországba emigrált. Szeptember 17-én áttért a muszlim vallásra, hogy elkerülje kiadatását Oroszországnak, amire egy szerződés kötelezte az oszmán Birodalmat: kivéve, ha a keresett személy felvette az iszlámot. Áttérésével megnyílt a lehetőség katonai pályájának folytatására az oszmán hadseregben. Bár volt esély egy orosz–török háborúra, ez végül nem realizálódott. A tábornoki rangban szolgáló Bemet Aleppóba helyezték át, ahol először egy helyi arabokból felállítandó ezred tervével foglalkozott, utána salétrom és lőpor gyártásával kísérletezett. 1850 októberében egy népes arab rablócsapat támadta meg a várost, és az oszmán hatóságok őt bízták meg a védelem irányításával. A Bem által irányított tüzérség súlyos vereséget mért az ostromlókra.
Irodalmi ajánló
Osztovits Szabolcs: "Sors, nyiss nekem tért" - Petőfi Sándor életének krónikája. Bp. 2022. 236-237. old., Bem József szócikk. Magyar Életrajzi Lexikon. Kenyeres Ágnes szerkesztésében. 1. kötet (A-K). Bp. 1967. 170. old. https://adt.arcanum.com/hu/view/MagyarEletrajziLexikon_1/?query=bem%20j…
Levéltári anyag
HU-MNL-OL-R 14-1.-3.
Bem József tábornoki kitüntetése: bajnoki vitézsége és dicső győzelmei miatt a katonai érdemjel második osztályával jutalmazzák. Debrecen, 1848.03.08. Őrzőhely: Magyar Nemzeti Levéltár.
-
HU-MNL-OL-R 32-1693.
Bem József kiáltványa, melyben megígérte Erdély lakosainak a felszabadításukat és általános bocsánatot a lakosok politikai vétkeikért. Az amnesztia ígéretével Erdély konszolidációját kívánta elősegíteni, hogy a szász-román-magyar lakosságú területek satbilabb hátországot jelentsenek a további hadműveletekhez. Kelt: 1848.12.27. Őrzőhely: Magyar Nemzeti Levéltár.
-
HU-MNL-OL-R 14-3.-7/52.
Proklamáció a székelyekhez, melyben Bem tábornok felhívja a lakosság figyelmét, hogy a Habsburgokkal együttműködésben betörő oroszok mindent fel fognak dúlni, ezért forduljanak szembe a támadókkal és ne támogassák őket. Kelt: 1849. Őrzőhely: Magyar Nemzeti Levéltár.
-
HU-MNL-OL-R 14-3.-7/6.
Kossuth Lajos Bem Józsefhez címzett német nyelvű levele, melyben az erdélyi sikeres hadműveletekről, a bácska–bánáti hadműveleti tervekről, bukaresti politikai kapcsolatokról, az Ömer pasával és Fuad effendivel való kapcsolatról ír bővebben. Kelt: 1849.04.01. Őrzőhely: Magyar Nemzeti Levéltár.
-
0
0
0