Tompa Mihály

Született
Születési hely
Rimaszombat
Elhalt
Elhalálozás helye
Hanva
Temetési hely
Hanva (Szlovákia)
Nemzeti sírkert védett
nem
Életút
Elszegényedett nemesi családból származott, apja Tompa Mihály csizmadia, céhen kívüli kontár, anyja Bárdos Zsuzsanna volt. Anyja 1822-ben második gyermeke szülésekor meghalt, ekkor a kisbirtokos apai nagyszülők, Tompa György és Tóth Katalin vették magukhoz Mihályt. Tanulmányait Igriciben kezdte, majd a Szentirmay család segítségével 1832-től a sárospataki református kollégium diákjaként tanult. 1844-ben fejezte be a jogi és teológiai képzést. Szeptember 1-jétől Eperjesen nevelőként, majd 1847-től Bején református lelkipásztorként dolgozott. 1841-ben mutatkozott be az Athenaeumban, ezt követően verseit folyamatosan publikálta a fővárosi lapokban. 1846-ban jelent meg a reformkor egyik legsikeresebb könyve, a két kiadást is megélő Népregék és mondák. Petőfi első felvidéki útján, 1845 áprilisában Eperjesen ismerkedett meg a költővel. A második találkozón 1847. július 3-án Bején már konfliktusba kerültek, mivel Petőfi ötletei (népies triász, kizárólagos szerződések, Szécsi Maria-pályázat) nem álltak összhangban a szűkös körülmények között élő Tompa lehetőségeivel. Az utolsó, dokumentálható találkozó 1848 áprilisában történt, amikor Petőfi csak néhány percre fogadta a békülési szándékkal érkező kollégáját. Hazaérve Tompa elégette a hozzá írt Petőfi-leveleket. 1848 októberében a Gömör megyei önkéntes mozgó nemzetőrzászlóalj tábori lelkészeként ténykedett, majd 1848 őszén Keleméren szolgált lelkészként. Az orvosok, a gyógykúrák nem segítettek Tompa egyre súlyosbodó, testi betegségekben is megnyilvánuló depresszióján. 1849. május 1-jén vette feleségül Soldos Emíliát (megh. 1880). A szabadságharc bukása után eleinte nyíltan fejezte ki a nemzeti fájdalmat (A gólyához, Pusztán, Levél egy kibujdosott barátom után), de amikor A gólyához című verse miatt a kassai haditörvényszék elé idézték és falujába internálták, kéziratait elkobozták, az önkény és a cenzúra nyomása arra késztette, hogy allegóriákban, rejtett értelmű költeményekben verseljen (A madár fiaihoz, Télben, Új Simeon, A sebzett szarvas, Ikarus). 1851-től a hanvai gyülekezet lelkészeként ténykedett. Két fia halála felerősítette depresszióját és öngyilkossági tervekkel próbált elébe menni a halálnak.
Irodalmi ajánló
Osztovits Szabolcs: "Sors, nyiss nekem tért" - Petőfi Sándor életének krónikája. Bp. 2022. 202. old., Tompa Mihály szócikk. Magyar Életrajzi Lexikon. Kenyeres Ágnes szerkesztésében. 2. kötet (L-Z). Bp. 1982. 880. old. https://adt.arcanum.com/hu/view/MagyarEletrajziLexikon_2/?query=tompa%2…
Levéltári anyag
HU-MNL-OL-P 2208-I.-9.-4.
Tompa Mihály költő szobrának leleplezése Rimaszombaton. A szobrot Gömör vármegye és Rimaszombat város közönsége emelte, elkészítésével Holló Barnabást bízták meg. Kelt: 1902.06.04. Őrzőhely: Magyar Nemzeti Levéltár.
-
0
0
0