Pálffy Albert

Született
Születési hely
Gyula
Egyéb ismert név
Pálfi Albert
Elhalt
Elhalálozás helye
Budapest
Temetési hely
Fiumei úti sírkert
Nemzeti sírkert védett
igen
Életút
Apja Pálfi Ferenc nagyváradi sótisztviselő, anyja Nyéki Julianna volt. Iskoláit Debrecenben, Nagybányán, Aradon végezte. 1837-ben a szatmári papnevelőintézetben tanult, de a felszentelés előtt kilépett. Ezt követően a nagyváradi jogakadémiára járt, 1842-ben Pesten jurátuskodott, majd rá egy évre ügyvédi vizsgát tett. Ez év nyarán ismerkedett meg Pesten Petőfivel. 1844 őszén már Petőfi szőkébb baráti köréhez tartozott a Pilvaxban. A költő regényével egy időben, hasonló szerkezetben és tematikával jelent meg Pálffy két regénye (Magyar millionaire, A fekete könyv), ám egyik sem keltett nagy érdeklődést. Tagja a Tízek Társaságának. Dömsödön Petőfivel tanulmányozta a francia forradalom történetét és az utópista gondolkodókat. 1847-től a Pesti Hírlapnál dolgozott, valamint Jókai segédszerkesztője volt az Életképeknél. 1848. május 12-én Petőfivel együtt tagja annak a delegációnak, amelyik kéréseivel felkereste Batthyány miniszterelnököt. 1848. március 19-től a Márczius Tizenötödike című radikális napilap felelős szerkesztőjeként dolgozott. Petőfi párbajsegédje volt a választási kudarcot követő polémiában. A szabadságharc veresége után négy évig nagybátyjánál, Szintyén rejtőzködött. 1853-ban tért vissza Pestre, letartóztatták, majd Budweisbe internálták. 1856-ban feleségül vette Neweklowsky Fannit. Hazatérve újság- és regényíró. Tagja volt a Kisfaludy és Petőfi Társaságnak, 1884-től pedig a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjává választotta.
Irodalmi ajánló
Osztovits Szabolcs: "Sors, nyiss nekem tért" - Petőfi Sándor életének krónikája. Bp. 2022. 201. old., Pálffy Albert szócikk. Szinnyei József: Magyar írók élete és munkái. Bp. 1891-1914. 10. kötet. 152-158. old. https://adt.arcanum.com/hu/view/SzinnyeiMagyarIrok_10/?query=p%C3%A1lff…
Levéltári anyag
HU-MNL-BeML-V-B-173-b-117-1899.
Lukács György és Kóhn Dávid levele a Békés vármegyei Közművelődési Egyesület nevében Gyula város polgármesteréhez, amelyben kéri, hogy Pálffy Albert gyulai születésű író szülőházán elhelyezendő emléktábla ügyében a város egészítse ki az Egyesület költségeit. Tájékoztatják egyúttal a polgármestert, hogy a leleplezési ünnepségen a Kisfaludy Társaság Gyulai Pál személyével képviselteti majd magát. Kelt: 1899.05.20. Őrzőhely: Magyar Nemzeti Levéltár.
-
0
0
0