Lauka Gusztáv

Született
Születési hely
Vitka
Elhalt
Elhalálozás helye
Nagybecskerek
Temetési hely
Nagybecskerek (Vajdaság)
Nemzeti sírkert védett
nem
Életút
Apja, Lauka János uradalmi főmérnökként dolgozott az erdődi Károlyi grófoknál. Anyja Handly-Timvári Róza volt. Tanulmányait Kassán, Nagykárolyban és Szatmárban végezte. Pesten és Máramarosszigeten bölcseletet és jogot hallgatott, de főleg az irodalom vonzotta. 1839-ben a Vajda Péter által szerkesztett Almanach leközölte egy versét. 1840-ben Pestre ment, a következő évtől akadémiai írnokként dolgozott. 1843 júniusában ismerkedett meg Petőfivel. Körénekével díjat nyer a Kisfaludy Társaság pályázatán, mely versnek Petőfi elkészítette a paródiáját. Egy kisebb adósság miatt Petőfi legazemberezte barátját, de - Jókai szavaival - „Laukát az Isten jókedvében teremtette” és a barátság helyreállt. A Lauka testvérek fontos szerepet játszottak Petőfi házasságkötésében. Barátjánál szállt meg a sikertelen lánykérés idején, majd együtt utazgattak a környéken. A már férjezett Lauka Teréz intézte a vegyes házasságból fakadó feladatokat, az öcs, József tanúskodott az esküvőn, ahol Gusztáv is megjelent. 1848-ban Lauka Gusztáv a Márciusi Klub tagja, és az első magyar illusztrált humoros lap, a Charivari felelős szerkesztője volt. Az újság 1848. július 22-i számában Petőfiről is közölt karikatúrát. 1849-ben Debrecenben belügyminiszteri titkárként dolgozott. 1850-ben Szaniszlón telepedett le, 1851-ben feleségül vette Stockinger Antóniát (megh. 1893). 1854-ben Szatmáron, később Nagyváradon vállalt állást, majd 1860-ban újból Pestre költözött, ahol a Helytartótanács alkalmazottja, 1863-tól egy ideig a sajtóosztály vezetője volt, majd kisebb megszakítás után 1867-től sajtóelőadó. E tisztsége lehetővé tette, hogy az abszolutizmus idején támogassa az üldözött írókat. Emellett írói, újságíró tevékenységet is folytatott, rendkívül közkedvelt ember volt, humoros írásai, fordulatos meséi nagy népszerűséget biztosítottak a számára. 1882-ben Nagybecskereken lett Torontál vármegye levéltárnoka. Első felesége halála után, 1902 tavaszán feleségül vette ápolónőjét, Babiczky Katalint. A Petőfi Társaság alapító tagja, érdemeiért Ferenc József-renddel tüntették ki.
Irodalmi ajánló
Osztovits Szabolcs: "Sors, nyiss nekem tért" - Petőfi Sándor életének krónikája. Bp. 2022. 190. old., Lauka Gusztáv szócikk. Magyar Életrajzi Lexikon. Kenyeres Ágnes szerkesztésében. 2. kötet (L-Z). Bp. 1982. 42. old. https://adt.arcanum.com/hu/view/MagyarEletrajziLexikon_2/?query=lauka%2…
Levéltári anyag
HU-MNL-OL-R 101-1.-1.
Landerer Lajos Kiadó és Kossuth Lajos szerződése a Pesti Hírlapról. Rögzítik, hogy Kossuth Lajos a lapot teljhatalommal szerkeszti, de ha a kiadó érdeke úgy kívánja, 1-1 cikket ő is beletehet a lapba. Kelt: Pest, 1840.12.31. Őrzőhely: Magyar Nemzeti Levéltár.
-
HU-MNL-OL-R 101-1.-5.
Landerer Lajos Kiadó és Kossuth Lajos szerződése a Pesti Hírlapról, ami megerősíti az egy évvel korábbi szerződést, csupán Kossuth Lajos szerkesztői díján módosít. Kelt: Pest, 1841.10.01. Őrzőhely: Magyar Nemzeti Levéltár.
-
1
0
0