Damjanich János

Született
Születési hely
Staza
Egyéb ismert név
Jovan Damjanic
Elhalt
Elhalálozás helye
Arad
Életút
Szerb, görög nem egyesült vallású, vagyontalan polgári családból származott, apja katonatiszt volt az osztrák császári és királyi hadseregben. Szülei papnak szánták, de ő apja hivatását akarta folytatni. A 61. sorgyalogezred temesvári nevelőintézetébe került, 16 évesen hadapróddá, 1848-ban századossá nevezték ki. 1847-ben vette feleségül Csernovics Emíliát, az aradi főbíró lányát. 1848. március végén összeszólalkozott Julius Haynauval, a temesvári hadosztály parancsnokával, ezért Olaszországba vezényelték. Hamarosan visszatért és az újonnan alakuló honvédség általa kiképzett 3. zászlóaljának őrnagya lett. Októberben alezredessé, novemberben ezredessé, majd a következő hónapban vezérőrnaggyá léptették elő. 1849 januárjától a bánsági, márciusától a III. hadtest parancsnokaként működött. 1849. április 28-tól helyettes hadügyminiszternek nevezték ki, de még aznap balesetet szenved, eltörte a lábát. Petőfi már régebbről ismerhette, hiszen az „utolsó felhőtlen napon” 1849. június 26-án meglátogatta a Pesten gyógyuló Damjanichot, s bemutatja neki barátait. Július 10-től a még mindig mozgásképtelen Damjanich az aradi vár főfelügyelője, a hónap végétől parancsnoka volt. Petőfi és felesége hozzá indult, hogy megtudja, Bem tábornok tartózkodási helyét. Damjanich augusztus 17-én tette le a fegyvert a cári csapatok előtt. Kötél általi halálra ítélték, majd az aradi várban 1849. október 6-án kivégezték. Utolsó előttiként került rá sor a kötél általi halálra szánt kilenc vértanú közt, híressé vált végső szavai: „Azt gondoltam én leszek az utolsó, mert a csatában mindig az első voltam. Szegény Emíliám! Éljen a haza!”
Irodalmi ajánló
Osztovits Szabolcs: "Sors, nyiss nekem tért" - Petőfi Sándor életének krónikája. Bp. 2022. 237. old.; Kemény Krisztián: A második szolnoki ütközet (1849. március 5.). Hadtörténelmi Közlemények, 2018. 2. sz. 321-349. old.
Levéltári anyag
HU-MNL-OL-P 295-B-32.-100/B.
Damjanich János német nyelvű levele a Hadügyminisztériumnak stratégiai javaslatairól. Jelenti, hogy Görgey nem kelt Poroszlónál a Tiszán, mert az esőzések miatt járhatatlanná váltak az utak, ezért Tokaj felé halad. A cél Eger-Gyöngyös térségének ellenőrzés alá vonása. A császári csapatok Abony és Cegléd térségében gyülekeznek, megbízható források szerint 24 ezer főt számlálnak. Amíg Görgey nem ér Eger térségében, Damjanich sem fogja tudni tartani a Tisza jobb partját. A levél előzménye, hogy 1849 márciusában a magyar oldalon vezetési válság bontakozott ki, aminek következtében Vécsey Károly lemondott a IV. hadosztály parancsnokságáról, és a hadosztályt március 6-án átadta Damjanichnak. Damjanich először védeni akarta Szolnokot, de a császári csapatok túlereje miatt a tábornok végül március 9-én délután kivonta csapatait a városból, és visszahúzódott Törökszentmiklósra és Cibakházára. Kelt: 1849.03.08. Őrzőhely: Magyar Nemzeti Levéltár.
-
HU-MNL-VeML-XV.2.a-I-7-55-1591.
Damjanich János feleségéhez írt búcsúlevele, melyben Istenhez fohászkodik, hogy a megalázó ítéletet méltósággal állja ki, felesége, Emília pedig elviselje a gyászt. Kelt: Arad, 1849.10.06. Őrzőhely: Magyar Nemzeti Levéltár.
-
HU-MNL-VeML-XV.2.a-I-5-163-1155.
özv. Damjanich Jánosné, a Magyar Gazdaasszonyok Országos Egylete elnökének levele, melyben segélyezésre szólító felhívást küld. Kelt: 1881. Őrzőhely: Magyar Nemzeti Levéltár.
-
0
0
0